Parafia pw. św. Jozafata BM została erygowana 8.12.1999 r. przez Bisku­pa łomżyńskiego Stanisława Stefanka przy kościele wojskowym w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie. Parafia powstała z terytorium parafii Wniebowzięcia NMP i Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Maz. Zgodnie z umową -proboszczem tej parafii jest kapelan wojskowy.
Kościół wojskowy murowany pw. św. Jozafata BM zbudowany w latach 1926-1929 przez ks. F Bartla; konsekrowany w 1929 r. przez Biskupa Stanisła­wa Gali.

Do parafii należą miejscowości:
Komorowo Stare (oprócz gospodarstw przy Lubiejewie Starym), Antoniewo, Stok; Ostrów Maz. - ulice: Artyleryjska, Bagińska, Bajkowa, Bema, Kameralna, Kolejowa, Legionowa, Łączna, Piechoty, Różana, Saperska, Sikorskiego, Spokojna, Stacyjna, Szkoły Podchorążych.

Liczba wiernych: 3 112

Kościół Garnizonowy w Komorowie powstał w latach 1926 - 1929 z inicjatywy ks. kpt. F. Bartla pełniącego wówczas funkcję kapelana 77 pułku piechoty. Myśl jego budowy zrodziła się z chwilą przeniesienia do Komorowa Szkoły Podchorążych Piechoty, gdyż wykorzystywana dotychczas kaplica w kasynie okazała się za mała. Przeznaczono więc na ten cel, leżącą w obrębie koszar wojskową łaźnię.

W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany (zniszczono m.in. organy) przez żołnierzy niemieckich i zamieniony na magazyn zbożowy, a następnie na szpital. Po wyzwoleniu, aż do marca 1960 roku, kościół nie posiadał stałego księdza kapelana i stał opuszczony. W marcu 1960 roku pierwszym stałym kapelanem został ks. kpt. Stanisław Pytkowski.

W 1966 roku przeprowadzono przy pomocy władz wojskowych generalny remont obiektu. W latach dziewięćdziesiątych wykonano przebudowę ołtarza posoborowego.

W 1998 roku proboszczem parafii wojskowej i garnizonu Ostrów Mazowiecka został ksiądz podpułkownik Stanisław Dębicki, a 8 grudnia następnego roku przy kościele erygowano parafię cywilno-wojskową z dotychczasowym kapelanem jako proboszczem oraz wikariuszami mianowanymi przez biskupa łomżyńskiego. Dzięki staraniom proboszcza, kościół przeszedł kuracje odmładzającą. Do końca roku 2012 r. wykonano witraże we wszystkich oknach kościoła. W planach jest również budowa cmentarza parafialnego.

22 Czerwca 2018
Paulina, Jan, Tomasz
Solenizantom życzymy wielu Łask Bożych

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Parafia wojskowo-cywilna pw. św. Jozafata BM
Komorowo, ul. Kościelna 5/1