tyt

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 8 WRZEŚNIA 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIII Niedziela Zwykła
8.09.2024 r.

  1. Dzisiejsze Słowa Jezusa skierowane do głuchoniemego są wezwaniem dla każdej i każdego z nas, aby otworzyć się na Boże działanie. Bóg w nas i przez nas pragnie dokonywać wielkich rzeczy, przede wszystkim chce z nas uczynić heroldów swojego królestwa prawdy, pokoju i zbawienia.
  2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, które w naszej ojczyźnie zbiegają się z Tygodniem Wychowania. Zatroszczmy się o dobrą formację młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii.
  3. W sobotę, 14 września, będziemy obchodzić święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym dokonał zbawienia świata nasz Pan, Jezus Chrystus. W czasach kiedy symbole naszej wiary są znieważane, miejmy odwagę przyznać się, że jesteśmy chrześcijanami, choćby przez pobożne czynienie znaku krzyża.
  4. W przyszłą Niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas 8 szkoły podstawowej wraz z rodzicami. Zapraszamy na spotkanie.
  5. Tradycyjnie zapraszamy na nabożeństwa – w środę po Mszy św. o godz. 17:30 na Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w czwartek po Mszy św. o godz. 18:00 na Adorację Najświętszego Sakramentu ze Wspólnotą Intronizacji NSPJ, a w piątek po Mszy św. o godz. 17:30 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
  6. Od poniedziałku po Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00, można zamawiać intencje na przyszły rok.
  7. Bóg zapłać za wspólną modlitwę i Eucharystię podczas której, składacie ofiary na Kościół.

Ks. ppłk mgr lic. Tomasz Szefliński, proboszcz,

Ks. mgr lic. Piotr Jarnicki, wikariusz

 

 

Standardy Ochrony Małoletnich

W Parafii Wojskowo - Cywilnej pw. Św. Jozafata BM w Komorowie,
zostały przyjęte
STANDARDY OCHRONY DZIECI
obowiązujące
w Ordynariacie Polowym oraz w Diecezji Łomżyńskiej.

Poniższy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci i młodzież, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem (ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – DZ. U. 2023 poz. 1606).

Kościół przyjmuje i wdraża w swoich placówkach zasady ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą. W ten sposób Kościół realizuje swoją misję powierzoną mu przez Pana Jezusa, aby nie zginęło żadne z tych najmniejszych (por. Mt 18,10). W oparciu o tę ewangeliczną misję uznaje, że dobro dziecka jest najważniejsze.

Ludzie Kościoła przyjmują nie tylko ustawę, lecz mają przede wszystkim moralną odpowiedzialność za ochronę i promowanie dobra wszystkich dzieci oraz zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne środowisko w którym dzieci są szanowane.

Niedopuszczalne jest więc stosowanie przez kogokolwiek przemocy wobec dziecka. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do rozpoznawania tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia należy bezzwłocznie podejmować właściwe działania w przypadku podejrzenia lub ujawnienia okoliczności, które mogą wskazywać, że dziecku zagraża lub dzieje się krzywda. Kościół działa zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom skuteczną pomoc i wsparcie.

Posiadając odpowiednią wiedzę i mając świadomość zagrożeń, Kościół może w odpowiedni sposób zapobiegać krzywdzie i skutecznie chronić przed nią dzieci oraz osoby bezbronne.

Parafia, jako podstawowa komórka instytucjonalna kościoła, wyróżnia się specyficznymi obszarami działania. Odprawiane są liczne nabożeństwa i uroczystości oraz sprawowane są sakramenty. Odwiedziny chorych oraz wizyty duszpasterskie, dają okazję do wglądu między innymi w sytuację rodzinną, materialną parafian, również w kontekście zauważenia krzywdy i przemocy, a co za tym idzie, daje możliwość podejmowania odpowiednich kroków zapobiegawczych lub interwencji.

W Parafii funkcjonują różne duszpasterskie grupy obejmujące formacje dzieci, odbywają się zbiórki Liturgicznej Służby Ołtarza, próby scholii, wyjazdy parafialne, pielgrzymki.

Proboszcz oraz jego pomocnicy; księża wikariusze, zazwyczaj towarzyszą parafianom przez wiele lat w ich rozwoju życia religijnego. To w Parafii głównie toczy się życie sakramentalne wiernych. Rodzice w zaufaniu przeprowadzają swoje dzieci do parafii i oczekują, że będą tam one bezpieczne. Parafianie są osobami w różnym wieku, w różnej sytuacji rodzinnej i zawodowej, a duszpasterze oraz osoby pracujące na rzecz Parafii mają wgląd w ich potrzeby oraz możliwość zarządzania im. Z tego powodu Standardy Ochrony Dzieci w obszarze parafialnym zostały poszerzone o ochronę osób dorosłych i nie dotyczy to wyłącznie osób zależnych oraz bezbronnych, lecz wszystkich.

Mają one za zadanie chronić przed wszelkie go rodzaju nadużyciami, przed krzywdą, przemocą, w tym przed wykorzystaniem seksualnym. Działają one w obie strony, chronią zarówno Parafian, jaki osoby duchowne, pracowników i wolontariuszy Parafii. Ten szeroki zakres działalności oraz wielość osób zaangażowanych w życie parafialne, mogący mieć dostęp do dzieci młodzieży oraz posiadających wgląd w prywatne życie parafian, zobowiązuje nas do szczegółowego opracowania zasad ochronnych. Dokument zawierający standardy ochrony dzieci i osób bezbronnych w parafii powinien być aktualizowany, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ewaluacja dokumentu dokonywana jest w danej placówce przez osobę odpowiedzialną za prewencję, we współpracy z proboszczem i z osobami wyznaczonymi przez proboszcza, a następnie konsultowana z osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo parafialne. Następnie zatwierdzona przez osobę odpowiedzialną w diecezji za prewencję. Taką osobą odpowiedzialną w Parafii zgodziła się być w charakterze wolontariuszki: Pani Elżbieta Krawczyk z Komorowa, której głównym zadaniem będzie czuwanie nad prewencją w tej materii oraz reagowanie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia na poziomie Parafii względem dzieci powiadamiając bezzwłocznie ks. Proboszcza, a dalej Kurie Diecezjalne: Ordynariatu Polowego i Diecezji Łomżyńskiej.

Wywiązując się z wymogów prawnych, a nade wszystko z wymogów moralnych płynących z ewangelicznej misji Kościoła, w naszej Parafii przyjmujemy następujące STANDARDY OCHRONY DZIECI. Wchodzą one w życie w dniu podpisania przez księdza proboszcza.

Ks. ppłk Tomasz Szefliński

proboszcz

Komorowo, 14.08.2024 r.

 

Pobierz dokumenty w formacie PDF

Standardy - skrót

Standardy ochrony dzieci w ordynariacie polowym

Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w Metropolii Białostockiej

 

Wielkanoc

Zdjęcia A. Cichowska