tyt

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 26 LISTOPADA 2023

34 NIEDZIELA ZWYKŁA - JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 26.11.2023 r.

  1. Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego, w którą obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Dzisiejszy dzień to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Akcja Katolicka propaguje wartości chrześcijańskie w życiu społecznym. Natomiast zadaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych postaw wśród młodych katolików. Naszą modlitwą ogarniamy dziś wszystkich zrzeszonych w tych wspólnotach.
  2. Dziś, w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, na końcu każdej Mszy św. odmawiamy Litanie do Serca Pana Jezusa, a po mszy św. o 9.00 uczynimy to przy wystawionym Najświętszy Sakramencie. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami.
  3. W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła.
  4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca.
  5. W najbliższą niedzielę 3 grudnia przypada pierwsza niedziela Adwentu. Za tydzień rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. W tym dniu uroczyste błogosławieństwo opłatków i wieńca adwentowego, będzie miało miejsce na Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.30. Już dziś zapraszamy na duchowe – adwentowe, przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia.
  6. Za tydzień będzie można nabyć świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz poświęcone opłatki. Ofiary składane za świece będą przeznaczone na leczenie, rehabilitację, pomoc edukacyjną i letni wypoczynek najmłodszych. Płomień zapalonej świecy na wigilijnym stole i podczas świątecznych dni jest symbolem naszej łączności i miłości z najbardziej potrzebującymi oraz wyrazem naszej troski o nich.
  7. Ogłoszenie Szkoły Podstawowej nr 4...
  8. Wszystkim dziękuję za wszelką pomoc, za złożone ofiary, życzliwość, modlitwę – Bóg zapłać.

WSZYSTKIM ŻYCZYMY BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI
I DOBREGO TYGODNIA

Ks. ppłk mgr lic. Tomasz Szefliński, proboszcz

Ks. mgr lic. Piotr Jarnicki, wikariusz

 

 

Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor zdjęć: M. Padzik

Oddaj coś winien Ojczyźnie

„Oddaj coś winien Ojczyźnie”

Takie właśnie słowa umieszczono na cokole rzeźby przedstawiającej Biskupa Legionów - ks. Władysława Bandurskiego. Od poświęcenia zrekonstruowanego pomnika tego wielkiego kapelana rozpoczęły się uroczystości odpustowe w naszym Kościele. 12 listopada bowiem przeżywamy wspomnienie św. Jozafata Kuncewicza biskupa i męczennika, patrona naszej wojskowo – cywilnej parafii w Ostrowi Mazowieckiej – Komorowie. Było to niezwykłe „spotkanie” dwóch wspaniałych postaci.

W tym roku uroczystości były wyjątkowe, ponieważ zbiegły się ze świętem 22. Ośrodka Kartograficznego oraz poświęceniem wyżej wspomnianego pomnika. Jeszcze większą radością napełniła nasze serca obecność J. E. Biskupa Polowego ks. Wiesława Lechowicza, który przewodniczył tym obchodom. W homilii, którą wygłosił, wspomniał o zasługach biskupa W. Bandurskiego i biskupa J. Kuncewicza, którzy swoim życiem troszczyli się o jedność. Pierwszy – wśród Polaków w niepodległej Polsce, drugi – w podzielonym Kościele; na kresach wschodnich. Wspomnienie obu postaci było tym bardziej uroczyste, gdyż przeżywamy w tym roku jubileusz 160. urodzin ks. Władysława Bandurskiego oraz 400. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza. Po radosnej procesji i odśpiewaniu „Te Deum” otrzymaliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Niezwykłe spotkanie tych dwóch postaci dało pretekst do spotkania – nawiązania relacji we wspólnocie naszego parafialnego Kościoła. Uroczystości odpustowe zostały poprzedzone 24 – godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Po Mszy św. ksiądz Biskup zainicjował spotkanie ze scholą i harcerzami, którzy dzielnie pełnili wartę przy ołtarzu. I jak „obyczaj stary każe”, nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia. Ksiądz Biskup wykazał się bardzo dużą cierpliwością, bo ustawić prawie czterdziesięcioro dzieci nie było rzeczą prostą.

Wdzięczni jesteśmy Bogu za łaskę przeżycia duchowej uczty w czasie adoracji i Mszy św. oraz opiekę świętego Patrona. Dziękujemy za kapłanów, których Jezus, Dobry Pasterz posłał do nas w tym roku: proboszcza ks. ppłk Tomasza Szeflińskiego, który jak ojciec czuwał nad uroczystościami i ks. Piotra Jarnickiego, naszego wikariusza. Wspomnienia warto zakończyć modlitwą za wstawiennictwem św. Jozafata, która tego dnia przenikała nasze myśli i serca: „Wszechmogący Boże, wzbudź w swoim Kościele Ducha, którym napełniony święty Jozafat dał swoje życie za owce, abyśmy za jego wstawiennictwem, umocnieni tym Duchem, nie wahali się oddać swojego życia za braci. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.”     

Małgorzata Padzik

Zdjęcia K. Samsel

Wspomnienie św. Stanisława Kostki - 18.09.2023

Prawdziwi przyjaciele Stasia -  pamiętają o swoim Patronie.

Zdjęcie - Anna Cichowska

Uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15.08.2023

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Zdjęcia Małgorzata Padzik